Grodzki: Należy drastycznie i szybko zwiększyć liczbę testów

Zgadzam się z ministrem Szumowskim, że walka o to, by powstrzymać epidemię i złudne teorie, że Polska znowu będzie „zieloną wyspą”, były od początku nierealne. Ta epidemia przetoczy się przez świat. Powinniśmy się skoncentrować na tym, by jak najszybciej wykrywać osoby objęte zarażeniem wirusem, dlatego musimy drastycznie i szybko zwiększyć liczbę testów – mówi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, profesor medycyny, chirurg, transplantolog.

W Polsce wykonano ponad 1600 testów, w Niemczech 200 tysięcy. To jest skuteczniejsza metoda wychwytywania osób zarażonych niż kwarantanna, która w skali masowej może mieć negatywne skutki gospodarcze – tłumaczy gość podcastu Bogusława Chraboty.

W Polsce w samym lutym mieliśmy 820 tysięcy przypadków grypy i schorzeń grypopodobnych, w tym roku zmarło na grypę ponad 30 osób. Na koronawirusa szczęśliwie nikt. Szansa, że będziemy zarażeni koronawirusem jest jak jeden do niemalże stu tysięcy. Zdecydowanie mamy większą szanse, by zachorować grypę – wyjaśnia marszałek Grodzki.

Z punktu widzenia medycznego dochowałem absolutnie należytej staranności, żeby wybrać miejsce wokół którego nie było koronawirusa w momencie, w którym przyjechałem na urlop – tak marszałek Grodzki odpowiada na pytanie o swój pobyt we Włoszech.

Fot. 1 Fotorzepa/Jerzy Dudek

Subskrybuj kanał „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, SoundCloud, aCast, Google Podcasts, Stitcher

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.