Prof. Stempin: Człowiek zawsze będzie się bał

Dlaczego ludzie w obliczu takich zagrożeń jak epidemia, tracą racjonalność? Czy panikę potęguje nadobecność tematu w mediach? Hiszpanka, czarna śmierć - jak wielkie plagi zmieniły ludzkość? Co sprzyjało epidemiom w średniowiecznej Europie? Czy świat kiedykolwiek wyzwoli się od strachu przed epidemiami?

Czarna śmierć wyszła z Chin. Dotarła poprzez Krym do Europy. Ziemie Europy Środkowo-Wschodniej nie zostały objęte dżumą, gdyż Polska w XIV nie była w silnym krwiobiegu Europy. Ten przepływ był wówczas napędzany podróżami studentów do Europy Zachodniej, pielgrzymkami i wojnami. W tym kotle polska nie uczestniczyła na taką skalę, by zakrzewiła się tu czarna śmierć – opowiada w rozmowie z Bogusławem Chrabotą prof. Arkadiusz Stempin, historyk, humanista, biograf Angeli Merkel i znawca obyczajowości wieków minionych.

Hiszpanka przyszła do Europy z USA dzięki włączeniu się wojsk amerykańskich do I wojny światowej. Poprzez przemarsz wojsk doszło do masowej zarazy. Ta choroba pochłonęła większą część populacji niż dramat, który rozgrywał się na frontach wojny - tłumaczy gość podcastu.

Subskrybuj kanał "Rzeczpospolita: Audycje" na iTunes, Spotify, SoundCloud, aCast, Google Podcasts, Stitcher

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.