Prof. Stempin: Człowiek zawsze będzie się bał

Posłuchaj

Dlaczego ludzie w obliczu takich zagrożeń jak epidemia, tracą racjonalność? Czy panikę potęguje nadobecność tematu w mediach? Hiszpanka, czarna śmierć – jak wielkie plagi zmieniły ludzkość? Co sprzyjało epidemiom w średniowiecznej Europie? Czy świat kiedykolwiek wyzwoli się od strachu przed epidemiami?

Czarna śmierć wyszła z Chin. Dotarła poprzez Krym do Europy. Ziemie Europy Środkowo-Wschodniej nie zostały objęte dżumą, gdyż Polska w XIV nie była w silnym krwiobiegu Europy. Ten przepływ był wówczas napędzany podróżami studentów do Europy Zachodniej, pielgrzymkami i wojnami. W tym kotle polska nie uczestniczyła na taką skalę, by zakrzewiła się tu czarna śmierć – opowiada w rozmowie z Bogusławem Chrabotą prof. Arkadiusz Stempin, historyk, humanista, biograf Angeli Merkel i znawca obyczajowości wieków minionych.

Hiszpanka przyszła do Europy z USA dzięki włączeniu się wojsk amerykańskich do I wojny światowej. Poprzez przemarsz wojsk doszło do masowej zarazy. Ta choroba pochłonęła większą część populacji niż dramat, który rozgrywał się na frontach wojny – tłumaczy gość podcastu.

Subskrybuj kanał „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, SoundCloud, aCast, Google Podcasts, Stitcher

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.

Odcinek 56