Czy koronawirus zamknie europejskie granice?

Jakimi środkami do walki z koronawirusem dysponuje UE? Co robi wspólnota, by zapobiec pandemii? Czy grozi nam zamknięcie Schengen?

Walka z epidemią to kwestia pozostawiona państwom narodowym. Służba zdrowia to kompetencje państw członkowskich. Największa odpowiedzialność jest po stronie krajów, ich systemów zabezpieczenia. To nie znaczy jednak, że Europa nie wspiera państw członkowskich - mówił w rozmowie z Bogusławem Chrabotą prof. Tomasz Grosse, politolog, europeista, kierownik zakładu Polityki Unii Europejskiej wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW.

Bogusław Chrabota i prof. Tomasz Grosse

Państwo członkowskie może zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą, by w drodze wyjątku na okres przejściowy zamknąć granice narodową. KE powinna tę prośbę zweryfikować, czy jest ona uzasadniona. Kryzys migracyjny pokazał, że państwa członkowskie reagowały bez tej procedury, samodzielnie zamykały granice, uznając że kwestia czasu jest najważniejsza. W żaden inny sposób nie były w stanie opanować tej fali migrantów - tłumaczy gość podcastu.

Prof. Tomasz Grosse mówi też dlaczego nie doszło do porozumienia w sprawie unijnego budżetu, jak Polska postrzegana jest z perspektywy salonów w Brukseli oraz czy konflikt wokół praworządności zmniejszył atrakcyjność Polski w Unii.

Fot. 1 Fotorzepa/Jakub Szymczuk

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.