Ciosek: Zachód mógł uratować Rosję

Jakie poglądy dominują dziś na Kremlu? Co miał na myśli Putin mówiąc o początkach II wojny światowej? Skąd Rosja czerpie wzorce? Do czego doprowadzą zmiany w rosyjskiej konstytucji? Gościem audycji Bogusława Chraboty jest Stanisław Ciosek – były polityk i ambasador w Rosji, dziś obserwator życia politycznego.

Rosjanie chcą być docenieni za swój wkład w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. To mit założycielski nowego systemu. Poszukują swoich korzeni po rozpadzie Związku Radzieckiego. Wielkim korzeniem, poza znakomitą historią Rosji, jest zwycięstwo w II wojnie światowej, które buduje ich tożsamość – opowiada gość programu.

Rosja zachłysnęła się neoliberalnym modelem. Formuła „sprzedać wszystko, sprywatyzować”, absolutna wolność ekonomiczna, gospodarcza rzeczywiście w Rosji zaczęła przybierać tempa. I dlatego popadli w straszliwą biedę – tłumaczy Stanisław Ciosek.

Bogusław Chrabota i Stanisław Ciosek

Putin ma jeszcze szansę. Mógłby zostać Włodzimierzem Wielkim, gdyby zdecydował się na fundamentalne reformy. Nie tylko trzeba zreformować gospodarkę, to już zrobili, nie zreformowali państwa, systemu prawnego, nie dali ludziom poczucia  pewności, własności – wyjaśnia gość podcastu.

Słuchaj naszych podcastów i subskrybuj kanał „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, SoundCloud, Stitcher, Google Podcasts

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.