Ciosek: Zachód mógł uratować Rosję

Jakie poglądy dominują dziś na Kremlu? Co miał na myśli Putin mówiąc o początkach II wojny światowej? Skąd Rosja czerpie wzorce? Do czego doprowadzą zmiany w rosyjskiej konstytucji? Gościem audycji Bogusława Chraboty jest Stanisław Ciosek – były polityk i ambasador w Rosji, dziś obserwator życia politycznego.

Rosjanie chcą być docenieni za swój wkład w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. To mit założycielski nowego systemu. Poszukują swoich korzeni po rozpadzie Związku Radzieckiego. Wielkim korzeniem, poza znakomitą historią Rosji, jest zwycięstwo w II wojnie światowej, które buduje ich tożsamość – opowiada gość programu.

Rosja zachłysnęła się neoliberalnym modelem. Formuła „sprzedać wszystko, sprywatyzować”, absolutna wolność ekonomiczna, gospodarcza rzeczywiście w Rosji zaczęła przybierać tempa. I dlatego popadli w straszliwą biedę - tłumaczy Stanisław Ciosek.

Bogusław Chrabota i Stanisław Ciosek

Putin ma jeszcze szansę. Mógłby zostać Włodzimierzem Wielkim, gdyby zdecydował się na fundamentalne reformy. Nie tylko trzeba zreformować gospodarkę, to już zrobili, nie zreformowali państwa, systemu prawnego, nie dali ludziom poczucia  pewności, własności - wyjaśnia gość podcastu.

Słuchaj naszych podcastów i subskrybuj kanał „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, SoundCloud, Stitcher, Google Podcasts

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.