Balcerowicz: Każda dyktatura podporządkowuje sobie wymiar sprawiedliwości

Dlaczego gospodarce potrzebne są niezależne sądy? Czy mocna, centralna władza lepiej gwarantuje rozwój gospodarczy? Z profesorem Leszkiem Balcerowiczem, byłym wicepremierem i ministrem finansów rozmawiamy o współczesnej polskiej państwowości.

Od 2016 roku największym ustrojowym problemem jest niszczenie niezależnego wymiaru sprawiedliwości, bez którego demokracja nie jest w stanie się utrzymać. Wymiar sprawiedliwości to nie tylko sądy, choć one są niesamowicie ważne, ale to są też służby specjalne, prokuratura, Trybunał Konstytucyjny i wreszcie sądy powszechne – jeżeli akceptują niesprawiedliwe wnioski prokuratury, to są instrumentem prześladowania krytyków rządzącej partii – mówi Leszek Balcerowicz w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Bogusław Chrabota i Leszek Balcerowicz

Gość podcastu mówi też o tym, jak cofanie się niezależnego wymiaru sprawiedliwości psuje gospodarkę, dlaczego żadna dyktatura nie przetrwa bez podporządkowanych sobie sądów oraz czemu potrzebujemy demokracji obywatelskiej.

Fot. 1 Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.