Kołodko: Euro poprawiłoby pozycję polityczną Polski

Co dziś przemawia najbardziej za wprowadzeniem Polski do strefy euro? Jakie korzyści niesie ze sobą wspólnota walutowa? Czy narodowy pieniądz zwiększa bezpieczeństwo państwa?

Dziś za wprowadzeniem euro w Polsce przemawiają bardziej względy polityczne niż ekonomiczne. Gdybyśmy tylko zdeklarowali chęć przystąpienia do wspólnego obszaru walutowego, to skończyłoby to dyskusję o Europie dwóch szybkości. To odwraca narrację osłabiająca proces integracji europejskiej, największego osiągnięcia na tym kontynencie od czasu zakończenia drugiej wojny światowej – mówił Grzegorz W. Kołodko w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Bogusław Chrabota i Grzegorz W. Kołodko

Złoty to jest „drobny” pieniądz w grze światowej. Atak spekulacyjny na polską walutę może się dokonać. Wystarczy, że zmówi się kilka wielkich, światowych, głównie amerykańskich funduszy hedgingowych – wyjaśnia gość audycji.

Jedyny argument, który można rozważać, będąc przeciwko euro, jest taki, że euro nie przetrwa. Bo to nie jest na sto procent pewne – zaznacza Grzegorz W. Kołodko.

Fot. 1 Dariusz Gorajski, Fotorzepa

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.