Kołodko: Euro poprawiłoby pozycję polityczną Polski

Co dziś przemawia najbardziej za wprowadzeniem Polski do strefy euro? Jakie korzyści niesie ze sobą wspólnota walutowa? Czy narodowy pieniądz zwiększa bezpieczeństwo państwa?

Dziś za wprowadzeniem euro w Polsce przemawiają bardziej względy polityczne niż ekonomiczne. Gdybyśmy tylko zdeklarowali chęć przystąpienia do wspólnego obszaru walutowego, to skończyłoby to dyskusję o Europie dwóch szybkości. To odwraca narrację osłabiająca proces integracji europejskiej, największego osiągnięcia na tym kontynencie od czasu zakończenia drugiej wojny światowej - mówił Grzegorz W. Kołodko w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Bogusław Chrabota i Grzegorz W. Kołodko

Złoty to jest „drobny” pieniądz w grze światowej. Atak spekulacyjny na polską walutę może się dokonać. Wystarczy, że zmówi się kilka wielkich, światowych, głównie amerykańskich funduszy hedgingowych - wyjaśnia gość audycji.

Jedyny argument, który można rozważać, będąc przeciwko euro, jest taki, że euro nie przetrwa. Bo to nie jest na sto procent pewne – zaznacza Grzegorz W. Kołodko.

Fot. 1 Dariusz Gorajski, Fotorzepa

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.