Kołodko: Chinami rządzą fachowcy

Posłuchaj

Czy Chiny zbawią świat? Czy wielka potęga gospodarcza, a także kraj autorytarny, powinien naprawiać naszą cywilizację?

Wyrastanie coraz większej potęgi chińskiej jest nie do zatrzymania. Najlepiej rozumieją to Niemcy i Francja. Dlatego trzeba współpracować z Chinami, układać się co do tego, jak ma funkcjonować gospodarka światowa, skoro globalizacja ekonomiczna jest nieodwracalna. Chiny bardzo skorzystały w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Świetnie rozumieją to ich elity polityczne, biznesowe, a także intelektualne – mówi prof. Grzegorz W. Kołodko w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Bogusław Chrabota i Grzegorz W. Kołodko

Wielki skok cywilizacyjny doprowadził do tego, że nierówności dochodowe w Chinach są teraz większe niż w Stanach Zjednoczonych. Ten skok wyciągnął 800 milionów ludzi z nędzy. To jest największy postęp w dziejach ludzkości – opowiada gość programu.

Czy w Chinach wciąż panuje komunizm? Czy Chiny użyją technologii do ograniczenia wolności? Dlaczego przypominają Polskę lat 70.? Jak powinniśmy sobie układać z nimi relacje? O tym w drugim odcinku podcastu „Świat w skali makro”.

Fot. 1 Fotorzepa, Piotr Guzik

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.

Odcinek 8