Tajwan jest potrzebny Zachodowi

Czy Tajwan obawia się inwazji Chin? Jak wygląda życie na wyspie w cieniu globalnego napięcia? O sytuacji geopolitycznej, relacjach z USA oraz tajwańskich inwestycjach w Polsce w podcaście „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Adamem Pustelnikiem, wiceprezydentem Łodzi, który wrócił niedawno z podróży do Tajwanu.

Chiny i Tajwan, Pekin i Tajpej – te nazwy pojawiają się w kontekście potencjalnego konfliktu niemal codziennie. Dla Chin przejęcie kontroli nad Tajwanem to jeden z najważniejszych celów politycznych. – Czy dojdzie do inwazji? Czy na wyspie dominuje strach? – zastanawia się prowadzący rozmowę Bogusław Chrabota.

Czy Tajwańczycy odczuwają strach?

Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi, który właśnie wrócił z Tajpej, rozwiewa wątpliwości. – Absolutnie żadnych przejawów strachu ani paniki nie zauważyłem w żadnym z miejsc, a przejechałem wyspę jak ona długa i szeroka – mówi.

Jego zdaniem Tajwańczycy są oswojeni z ciągłym napięciem. – To jest tak, jak stan wyjątkowy staje się stanem permanentnym – dodaje.

Czy USA pozostaną lojalnym sojusznikiem?

Donald Trump wielokrotnie sugerował, że niekoniecznie daje gwarancje bezpieczeństwa swoim tradycyjnym sojusznikom. – Czy Stany Zjednoczone są i pozostaną sprawdzonym sojusznikiem Tajwanu? – pyta Chrabota.

Pustelnik odpowiada, że Tajwańczycy nie okazują większego niepokoju. – Wśród decydentów na wyspie jest ogromny spokój i każdy z nich mi odpowiadał: „Panie Prezydencie, jakoś to będzie. Poradziliśmy sobie w wielu różnych sytuacjach. Mamy mocne karty w ręku. Będzie dobrze” – relacjonuje.

Tajwan – potęga technologiczna i geopolityczna

Tajwan to nie tylko strategiczne położenie, ale także potęga gospodarcza, której kluczową przewagą są półprzewodniki. – To jest ich polisa ubezpieczeniowa, polisę tę Tajwan trzyma przy sobie i nie zamierza jej transferować poza wyspę – podkreśla Pustelnik.

Największa tajwańska firma – TSMC – kontroluje produkcję najbardziej zaawansowanych chipów na świecie. – To jest coś, co stanowi obecnie równie istotną walutę jak dolary czy euro, a może nawet bardziej – zauważa.

Inwestycje tajwańskie w Polsce

Tajwan nie tylko rozwija własne technologie, ale także inwestuje za granicą. Polska staje się jednym z kierunków ekspansji. – W Łodzi tajwański koncern otworzył zakład produkcyjny. Rozmawiamy o kolejnych projektach, m.in. z branży farmaceutycznej, spożywczej czy światłowodowej – mówi Pustelnik.

Co dalej z Tajwanem?

Czy Pekin zdecyduje się na inwazję? – Asymetria potencjałów jest ogromna, ale wyspa ma unikatowe położenie, potężne garnizony i przewagi strategiczne, które czynią ją trudnym celem – podkreśla Pustelnik.

Tajwan przygotowuje się na każdą ewentualność, ale wciąż liczy na wsparcie Zachodu. – Utrata Tajwanu byłaby egzystencjalnym zagrożeniem dla całej społeczności Zachodu – podsumowuje wiceprezydent Łodzi.

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.