Serwisy społecznościowe na zakręcie. Co jest z nimi nie tak?

Dlaczego nazywanie Facebooka, Twittera i TikToka „mediami społecznościowymi” jest nadużyciem? Jaką rolę odgrywają w nich algorytmy? I w którym kierunku powinniśmy te serwisy zmieniać, a jakie zmiany wymuszać, by zachować człowieczeństwo?

O tym rozmawiają Michał Płociński, redaktor „Plusa Minusa” i Cezary Szymanek, redaktor naczelny portalu Rp.pl.

Rozmowa wprowadza do najnowszego numeru magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”,  w którym zastanawiamy się, jaką władzę nad nami mają algorytmy.

O dobrostanie ludzkości w trybach Twittera, Facebooka i TikToka pisze Olgierd Sroczyński. Ze szczególnym uwzględnieniem wpływu Elona Muska, który teraz zarządza algorytmami najważniejszego dla debaty publicznej serwisu.

Czy czeka nas polityka krótkich klipów? – zastanawia się Michał Kolanko. Wydaje się, że przynajmniej w obecnej kampanii wyborczej 20-sekundowe filmiki, które podbiły sieć dzięki TikTokowi, odegrają bardzo ważną rolę. Czy politycy PiS, PO i Lewicy będą potrafili odnaleźć się w tym serwisie tak dobrze, jak zrobili to politycy Konfederacji?

A Dominik Batorski, socjolog badający media społecznościowe, wyjaśnia, dlaczego algorytmy są nam obiektywnie potrzebne. Tylko w jaki sposób uzyskać nad nimi większą kontrolę? Niestety nasze kompetencje algorytmiczne mocno kuleją. Jak to zmienić?

Najnowsze wydanie „Plusa Minusa“ można kupić pod tym linkiem.

Oprócz tego w numerze i na stronie Plus Minus:

Jędrzej Bielecki analizuje, jak mogłaby się zmienić amerykańska polityka zagraniczna po powrocie do Białego Domu Donalda Trumpa.

Barbara Hollender zastanawia się, jakie szanse na Oscara ma film „IO” Jerzego Skolimowskiego.

O Rosjanach z amerykańskiej ligi hokeja NHL, którzy wolą udawać, że żadnej wojny nie ma, pisze Wojciech Małysz.

A o Izraelu i planowanych tam zmianach w wymiarze sprawiedliwości, które będą ciosem w podstawowe wartości i instytucje demokracji, pisze jeden z najważniejszych amerykańskich konstytucjonalistów Joseph H.H. Weiler.

Oprócz tego cotygodniowe rubryki, jak satyryczny cykl „Polska od ucha do ucha”  Roberta Górskiego i Mariusza Cieślika, a także stałe felietony Roberta Mazurka, Tomasza Terlikowskiego, Kataryny, Ireny Lasoty czy Jana Maciejewskiego.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.