Światem rządzą miliarderzy, a Polską – nostalgia

Elon Musk w ostatnich miesiącach nie daje o sobie zapomnieć. Najpierw ogłasza pomoc dla ukraińskiej armii w postaci systemów Starlink, które jak z czasem się okazało, wcale nie były prezentem, a miliarder sporo na nich zarobił, później przeprowadza internetową sondę na temat przyszłości Ukrainy. Teraz Musk chce zrobić rewolucję w Twitterze, którego przejął kilka tygodni temu. Skąd się bierze władza miliarderów nad światem? Czy mają do tego prawo? W nowym odcinku podcastu „Posłuchaj, Plus Minus” Michał Płociński i Michał Szułdrzyński zastanawiają się też, jak wyglądać będzie tegoroczne Święto Niepodległości, czy oprócz stadionowego patriotyzmu jest jeszcze jakaś oferta przeżywania polskości oraz jaki konflikt podzielił organizatorów Marszu Niepodległości.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).