Między wartościami a interesami

Sporo w debacie na temat tego, jak Polska powinna reagować na rosyjską agresję na Ukrainę, jest kostiumów klasycznego polskiego inteligenckiego sporu pomiędzy realistami a romantykami. Są ci, którzy dzisiaj mówią, że najważniejsze jest to, żebyśmy wsparli uchodźców bez względu na koszty, i ci którzy uważają, że to będzie kosztowało, że każde embargo i sankcja mają swoją cenę. To w pewnym sensie powtórzenie tego sporu, który mamy właściwie przy każdym z wydarzeń. Jest on wpisany w polską tożsamość – mówi Michał Szułdrzyński w rozmowie z Michałem Płocińskim.

W podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” również o tym, jak emocje, sentymenty i racje polityczne ujawniają się w debacie publicznej, czy nie patrzymy na „zgniły Zachód” w ten sam sposób, co Putin, czy można być antyputinowskim w treści, a putinowskim w formie oraz dlaczego Netflix traci widzów.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.