Czy opozycja się przebuduje?

O tym, co oznacza rozstanie PSL z Kukiz'15, jak będzie próbował budować swoją frakcję w parlamencie Szymon Hołownia, w jaki sposób może zmienić się Platforma i dlaczego Polacy nie obawiają się polexitu, rozmawiają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w podcaście "Polityczne Michałki".

Cytowany w audycji Marcin Duma, szef IBRIS, przewiduje, że na scenie politycznej nastąpi przetasowanie. Zmienią się formacje, ale nie zmienią się ludzie. Michał Kolanko ocenia, że sytuacja zaczyna przypominać tę z 2005 roku: Platforma i PiS się ostatecznie zrekonfigurowały, przejścia wewnątrz partii były płynne. I dodaje, że rozstanie PSL z Pawłem Kukizem to początek tej rekonfiguracji, a przez liberalne centrum ruch Władysława Kosiniaka Kamysza został dobrze przyjęty.

- Przekaz Szymona Hołowni, by uspokoić sytuację, wydaje się być skierowany do centrum, ale jest źle odbierany przez organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Z kolei jedyna posłanka Szymona Hołwoni, Hanna Gil-Piątek, była dotychczas działaczką partii ze skrajnie lewej strony sceny politycznej. Czy to nie paradoks? – pyta Michał Szułdrzyński. – Szymon Hołownia może chcieć partii szerokiej, z kilkoma frakcjami. Być może teraz liczy na przejście kogoś ze strony chadeckiej – odpowiada Michał Kolanko.   

- Platforma poszukuje swojej idei, na razie skupia się na kontrolowaniu PiS-u, od kilku miesięcy jest taktycznie sprawniejsza - mówi Kolano. - Z kolei samorządowcy PO od lat próbują się uniezależnić, z zarządów miast systematycznie pozbywają się polityków partyjnych, stawiają na swoich współpracowników, jak na przykład w Warszawie - dodaje.

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piątek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jakub Czermiński/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).