Polityczna supersobota czyli co przedstawi Donald Tusk i dlaczego to PiS zależało na fuzji z Suwerenną Polską

Czym w weekend zaskoczy Donald Tusk na konwencji Koalicji Obywatelskiej? Co chce osiągnąć PiS na kongresie zjednoczeniowym? Dlaczego tłumaczenia Myrchy i Gajewskiej okazały się gorsze od samej sprawy dodatku mieszkaniowego? Dlaczego stronnicy Radosława Sikorskiego w koalicji rzucają rękawicę Rafałowi Trzaskowskiemu? – na te pytanie szukali odpowiedzi autorzy podcastu „Polityczne Michałki”

Koalicja Obywatelska nie chciała oddawać tego weekendu walkowerem. Po przesunięciu konwencji PiS na 12 października, swoje wydarzenie polityczne ogłosiła partia Donalda Tuska. Dość niespodziewanie w Pradze premier ogłosił, że odbędzie się to w sobotę. – Dzięki temu będzie mógł przejąć polityczną inicjatywę przed przypadającą na wtorek rocznicą wyborów – zauważył Michał Szułdrzyński.  przedstawi kompleksową strategię migracyjną Polski.

PiS planuje zaś przełożony na 12 października kongres w Przysusze, w trakcie którego ma dojść nie tylko do największej rekonfiguracji wewnętrznej w partii, ale również do połączenia z Suwerenną Polską. To zakończy podział, który rozpoczął się w 2011 roku. – Co ciekawe, to PiS bardziej zależało na tym zjednoczeniu niż ziobrystom – mówił Michał Kolanko.

Rozmówcy w „Politycznych Michałkach” dyskutowali też o kryzysie wewnątrz PO dotyczącym sprawy Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy. – Jak zwykle w takich sprawach reakcja na kryzys była dużo groźniejsza dla polityków niż sam kryzys – mówił Kolanko. Zwłaszcza, że kwestia wiąże się z newralgicznym obecnie tematem mieszkalnictwa.

Autorzy podcastu skonstatowali też, że sprawa wcale nie musiała stać się dla Koalicji Obywatelskiej kłopotem, ponieważ dotyczy raczej stylu niż złamania prawa. Apelowali, by starannie rozróżnić pomiędzy domaganiem się jawności od polityków od hejtu, który przy okazji też spadł w mediach społecznościowych na małżeństwo polityków.

Ostatnim poruszanym w podcaście tematem była kwestia rywalizacji Radosława Sikorskiego z Rafałem Trzaskowskim w kontekście wskazania prezydenckiego PO. – Obecnie kandydatem „domyślnym” jest Rafał Trzaskowski. Ma zostać ogłoszony na początku grudnia – mówił Kolanko.
Sikorski i jego zwolennicy sugerują jednak, że temat bezpieczeństwa ma być kluczowy w kampanii, co ma faworyzować szefa MSZ. – Jeśli premier w sobotę skupi się na bezpieczeństwie granic, wprowadza temat, który jest wygodniejszy dla Radosława Sikorskiego niż dla prezydenta Warszawy – uważa Szułdrzyński.
Autorzy podcastu zastanawiali się, jak może wyglądać prezydenckie starcie Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego, którzy dziś wydają się najbardziej prawdopodobnymi kandydatami KO i PiS.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).