Wielka kłótnia w PiS. Takich napięć w partii nie było od dawna

Na przesilenie zbierało się już od wielu miesięcy. Pretekstem są ceny energii i węgiel, ale momentem destabilizacji okazało się odejście Jacka Kurskiego z TVP i jego ewentualny powrót do rządu. To złożyło się na większy konflikt z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina – ocenia Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

- Chyba po raz pierwszy tak otwarcie stawiano pomysły na zmianę premiera, w obecności samego premiera, nie były to już spotkana spiskowców. To była otwarta konfrontacja pomiędzy Jackiem Sasinem a Mateuszem Morawieckim, w której arbitrem był Jarosław Kaczyński – tak przecieki z czwartkowego posiedzenia prezydium politycznego PiS komentuje Michał Szułdrzyński. Jak przyznają prowadzący podcast, w partii rządzącej brakuje chętnych na przejęcie stanowiska po Mateuszu Morawieckim. – Ale w PiS dominuje myślenie, że nie można czekać aż zabraknie węgla, po zimie na zmiany będzie za późno. Trzeba dokonać ruchu uprzedzającego i w tej chwili dokonać zmian, poświęcić kogoś, zrzucić na niego winę za kryzys, inflację i spróbować ratować sytuację przed wyborami – dodaje Michał Szułdrzyński.

W podcaście również o tym, co przyniosło ostatnie spotkanie liderów partii opozycyjnych zainicjowane przez byłych prezydentów oraz szansach na wspólne listy wyborcze opozycji.

fot. PAP/Paweł Supernak

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).