Wielka kłótnia w PiS. Takich napięć w partii nie było od dawna

Na przesilenie zbierało się już od wielu miesięcy. Pretekstem są ceny energii i węgiel, ale momentem destabilizacji okazało się odejście Jacka Kurskiego z TVP i jego ewentualny powrót do rządu. To złożyło się na większy konflikt z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina – ocenia Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

– Chyba po raz pierwszy tak otwarcie stawiano pomysły na zmianę premiera, w obecności samego premiera, nie były to już spotkana spiskowców. To była otwarta konfrontacja pomiędzy Jackiem Sasinem a Mateuszem Morawieckim, w której arbitrem był Jarosław Kaczyński – tak przecieki z czwartkowego posiedzenia prezydium politycznego PiS komentuje Michał Szułdrzyński. Jak przyznają prowadzący podcast, w partii rządzącej brakuje chętnych na przejęcie stanowiska po Mateuszu Morawieckim. – Ale w PiS dominuje myślenie, że nie można czekać aż zabraknie węgla, po zimie na zmiany będzie za późno. Trzeba dokonać ruchu uprzedzającego i w tej chwili dokonać zmian, poświęcić kogoś, zrzucić na niego winę za kryzys, inflację i spróbować ratować sytuację przed wyborami – dodaje Michał Szułdrzyński.

W podcaście również o tym, co przyniosło ostatnie spotkanie liderów partii opozycyjnych zainicjowane przez byłych prezydentów oraz szansach na wspólne listy wyborcze opozycji.

fot. PAP/Paweł Supernak

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.