Premierzy w Kijowie, Tusk w Budapeszcie. „Maszyna polityczna ma dodatkową amunicję”

Misja premierów Polski, Czech i Słowenii miała naświetlić światu kwestię agresji na Ukrainę i pokazać Ukraińcom, że mają poparcie UE – mówi Michał Kolanko w podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

- Uczestnictwo Jarosława Kaczyńskiego w misji miało pokazać, że on też w tym kryzysie odgrywa znaczącą rolę, że nie tylko premier i prezydent zajmują się dyplomacją na najwyższym szczeblu – zaznacza Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

- Bardzo widoczny jest rozdźwięk pomiędzy solidarnym zaangażowaniem całej sceny politycznej w Polsce po stronie Ukrainy, a tym jak został potraktowany wczoraj prezydent Zełenski w niemieckim parlamencie, po jego wystąpieniu nie było żadnej debaty – ocenia Michał Szułdrzyński. Jak zauważa, według ośrodków badania opinii publicznej, niechęć Polaków do Niemców jest teraz bardzo silna, to zjawisko szersze, wybiegające poza elektorat PiS-u. - W przekonaniu bardzo wielu Polaków Niemcy zawiedli, prowadzili politykę prorosyjską – mówi Szułdrzyński. - Sklejanie Tuska z Niemcami jest elementem propagandy, to że wielu Polaków solidaryzuje się z Ukrainą i ma wątpliwości wobec Niemiec i ich pomocy Ukraińcom, to gra na negatywnym sentymencie do Tuska - dodaje.

fot. PAP/Andrzej Lange

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).