Lex Czarnek. PiS znowu chce być jak walec

Ten temat niezwykle polaryzuje, bardzo mocno pracuje w bańkach, przede wszystkim antypisowskich. Partii rządzącej oczywiście pozwala budować pozycję tego, kto jest twardy i tworzy przyszłość edukacyjną, ale nikt nie ma wątpliwości, że w tej ustawie chodzi o co innego, o większą ideologiczną kontrolę nad edukacją, co wytykali jej nawet posłowie Konfederacji – komentuje Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”.

Jak zauważa Michał Kolanko, efektem ustawy jest nie tylko polaryzacja, ale i gigantyczna mobilizacja tych wszystkich środowisk, które nie chcą zmian w prawie oświatowym – od samorządów po organizacje edukacyjne jak Wolna Szkoła aż po opozycję w Sejmie. Jakie są emocje wokół lex Czarnek w samym obozie rządzącym? - Znowu jesteśmy jak walec, znowu zmieniamy rzeczywistość – mówią politycy PiS.

W podsumowaniu wydarzeń tygodnia Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński zastanawiają się też, co będzie ostatecznym testem dla Polskiego Ładu, kogo zmobilizuje afera wokół Pegasua i jaki wpływ na nią będą miały senacka i unijna komisja śledcza, przyglądają się ostatnim antyunijnym wypowiedziom ministra Zbigniewa Ziobry i próbom mobilizacji prawicowego elektoratu oraz sytuacji na opozycji.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).