PiS najbardziej boi się utraty poparcia rolników

Nie trzeba mieć sondaży, żeby zobaczyć, jakie są nastroje wśród rolników, wystarczy posłuchać Michała Kołodziejczaka z Agrounii – mówi Michał Kolanko w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

W ostatnim tygodniu ukazały się dwa ważne sondaże: Instytutu Badań Rynkowych i społecznych dla Onetu, który pokazuje przepływy elektoratu i maksymalne zasięgi partii. 37.7% ankietowanych rozważa głosowanie na PiS, nie wyklucza tego 5.9%, a 56% nie wyobraża sobie, że kiedykolwiek zagłosuje na partię rządzącą. Z deklaracji badanych wynika, że 65% nigdy nie zagłosuje na KO, a Polska2050 może liczyć na 32% potencjalnego elektoratu. Sondaż opublikował też CBOS. Zapytał Polaków o opinie na temat najważniejszych wydarzeń w Polsce. Rośnie liczba osób, które uważają że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku, wśród rolników zanotowano aż trzykrotny wzrost niezadowolenia. Nastroje na wsi pogarszają też rosnące ceny nawozów sztucznych i paliw oraz walka z ASF. – Nic dziwnego, że wicepremierem i ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, który ma próbować opanować tę sytuację, nie tylko wizerunkowo i politycznie, ale mają za tym iść konkretne działania – ocenia Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

W podcaście również o największych wygranych i przegranych rekonstrukcji rządu, o tym jak wygląda nowy układ sił w Zjednoczonej Prawicy, co PiS chce osiągnąć, mówiąc o zwiększonych nakładach na obronność oraz jak poradzi sobie z sytuacją w sądownictwie i karą nałożoną przez KE.

fot AdobeStock

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.