PiS najbardziej boi się utraty poparcia rolników

Nie trzeba mieć sondaży, żeby zobaczyć, jakie są nastroje wśród rolników, wystarczy posłuchać Michała Kołodziejczaka z Agrounii – mówi Michał Kolanko w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

W ostatnim tygodniu ukazały się dwa ważne sondaże: Instytutu Badań Rynkowych i społecznych dla Onetu, który pokazuje przepływy elektoratu i maksymalne zasięgi partii. 37.7% ankietowanych rozważa głosowanie na PiS, nie wyklucza tego 5.9%, a 56% nie wyobraża sobie, że kiedykolwiek zagłosuje na partię rządzącą. Z deklaracji badanych wynika, że 65% nigdy nie zagłosuje na KO, a Polska2050 może liczyć na 32% potencjalnego elektoratu. Sondaż opublikował też CBOS. Zapytał Polaków o opinie na temat najważniejszych wydarzeń w Polsce. Rośnie liczba osób, które uważają że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku, wśród rolników zanotowano aż trzykrotny wzrost niezadowolenia. Nastroje na wsi pogarszają też rosnące ceny nawozów sztucznych i paliw oraz walka z ASF. - Nic dziwnego, że wicepremierem i ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, który ma próbować opanować tę sytuację, nie tylko wizerunkowo i politycznie, ale mają za tym iść konkretne działania – ocenia Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

W podcaście również o największych wygranych i przegranych rekonstrukcji rządu, o tym jak wygląda nowy układ sił w Zjednoczonej Prawicy, co PiS chce osiągnąć, mówiąc o zwiększonych nakładach na obronność oraz jak poradzi sobie z sytuacją w sądownictwie i karą nałożoną przez KE.

fot AdobeStock

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).