TK kontra TSUE. PiS pręży muskuły przed wyborcami

Unia Europejska nie ma prawa nakazywać polskim sądom stawiania traktatów przed krajowymi przepisami – orzekł w czwartek 7 października Trybunał Konstytucyjny. Co rząd PiS zrobi z tym rozstrzygnięciem? Czy rzeczywiście wykorzysta go do tego, by odrzucać wyroki TSUE, a może to zasłona retoryczna i prężenie muskułów? Nad tym w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” zastanawiają się Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

- Ta sprawa, podobnie jak lex TVN, ma przede wszystkim wymiar krajowy. Politycznie to, że premier złożył taki wniosek, ma symboliczne znaczenie dla wyborców PiS – mówi Michał Kolanko. - Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości dostają sygnał, że nie tylko jest wiceprezesem partii, ale jest po ich stronie – dodaje. - W Zjednoczonej Prawicy istniał twardy podział: to Zbigniew Ziobro był tym zawziętym antyeuropejskim hamulcowym, a Mateusz Morawiecki miał być technokratą, który z Unią się dogaduje i załatwia fundusze. Tymczasem okazało się, że ten podział ról nie jest  klarowny, a sam Morawiecki stracił argument i wiarygodność w rozmowach z Unią – ocenia Michał Szułdrzyński.

W podcaście również o tym, jak opozycja zareagowała na wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oraz podziale wśród wyborców PiS.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.