Obóz władzy ma większość. I kłopoty

Obóz rządzący jest jednocześnie w dobrej i złej sytuacji. Politycznie na pewno, co pokazało wczorajsze głosowanie w Sejmie za odwołaniem ministra Pudy, które okazało się fiaskiem opozycji. Ta niewielka większość jest i ona opiera się między innymi na porozumieniu z Pawłem Kukizem. Sądzę, że Polski Ład przez ten układ sejmowy też zostanie przegłosowany – mówi Michał Kolanko w podcaście „Polityczne Michałki”.

Sytuacji obozu władzy nie pomagają jednak kolejne otwarte fronty: porażka w uzdrawianiu wewnętrznych struktur, konflikt z Unią czy afera mailowa. Z ostatnio ujawnionych maili ministra Dworczyka wynika, że miał konsultować z „prezes Julią” obsadę stanowiska szefa nowej izby w Sądzie Najwyższym i szefa Prokuratorii Generalnej. – To pokazuje obraz państwa, który PiS chciałby schować – ocenia Michał Szułdrzyński.

W podcaście również o tym, czy konflikt z UE przysłużył się PiSowi, jakich pomysłów szuka na siebie Platforma i czy Szymon Hołownia odnalazł się w rzeczywistości po powrocie Tuska.

fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.