„Lex TVN”, wyrok TSUE, uchwała sanacyjna. PiS na wielu frontach

Władze na Nowogrodzkiej dość śmiało otwierają te wszystkie fronty, nie dbając o to, by któreś z nich, może poza wyborem RPO, zwinąć. Niektóre z tych sporów wywołali sami koalicjanci, ale centrum decyzyjne jest gdzie indziej – ocenia Michał Kolanko w podcaście „Polityczne Michałki”.

– Nie pamiętam sytuacji, w której PiS miałoby tyle otwartych frontów. Kwestia geopolityczna i to, że ewidentnie USA stawiają na Niemcy, obsadzenie stanowisk krewnymi i znajomymi, a później uchwała sanacyjna, która bardziej pogorszyła sytuację niż polepszyła, są protesty rolników, jest powrót Donalda Tuska, który zaczyna odbudowywać pozycję i środowisko Platformy – wylicza Michał Kolanko.

W cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń politycznych Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko nawiązują do czwartkowego wywiadu z I prezes SN Małgorzatą Manowską, którego udzieliła „Rzeczpospolitej”. W rozmowie prezes Manowska przyznaje, że jeżeli władza nie będzie miała pomysłu, jak wykonać wyrok TSUE, wówczas poda się do dymisji, a na ten czas, gdy rząd będzie sprawę naprawiał, Izbę Dyscyplinarną najlepiej byłoby zwiesić. – Szybko może się okazać, że Izba Dyscyplinarna była niczyim pomysłem i nawet samemu PiS-owi się nie podoba – mówią prowadzący audycję.

PiS odracza też procedowanie ustawy „lex TVN”. – Gdyby był pewny większości, forsowałby tę ustawę w wersji twardej lub nieznacznie zmodyfikowanej. Pomysł, który ma Kukiz brzmi nieźle, ale w praktyce łatwo go obejść. To pudrowanie całej sytuacji – komentuje Michał Kolanko. – Realną zmianą z punktu widzenia Amerykanów byłaby poprawka Gowina – dodaje.

W podcaście również o tym, dlaczego PiS poparł kandydaturę Marcina Wiącka na RPO, czy Jarosław Gowin może stracić stanowisko wicepremiera, porządkach Donalda Tuska w Platformie i planach na odbudowę poparcia oraz czy jego powrót jest już widoczny w sondażach.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.