Tusk nie chce rozdawać wyborcom prezentów

Prawo i Sprawiedliwość od sześciu lat uprawia politykę z pomocą oferty: 500 plus, Polski Ład, Piątka Kaczyńskiego, wyprawka. Tusk wraca i chce to zakwestionować. Nie chce iść szlakiem, że coś ma być na stole, by wyborców zmobilizować – komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń politycznych.

– Strategia Tuska zaczyna się od tego, żeby najpierw zacząć od głów polityków Platformy, czyli powiedzieć im, że mogą wygrać. Jest jak coach czy mówca motywacyjny – stwierdza Michał Kolanko. I dodaje, że pierwszą misją polityka jest integracja Platformy i elektoratu. – Opozycja nie ma własnego Polskiego Ładu. Szczegółowe pomysły przedstawia Szymon Hołownia, swoje propozycje szykuje Lewica, a kilka pomysłów zaproponowała już Platforma. A teraz wrócił Donald Tusk i trochę to zresetował – mówi.

W podcaście „Polityczne Michałki” również o tym, jaki wpływ na polską scenę polityczną będzie miał wyrok TSUE, do jakich wyborców trafi retoryka polexitu, jak PiS chce mobilizować elektorat na wsi oraz czy „sanitaryzm” jest kolejnym polem starcia na prawicy, a zmiany w prawie drogowym początkiem napięć w koalicji.

fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.