Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu, Donald Tusk wraca?

Jarosław Kaczyński zdaje obie sprawę, że PiS jako partia wymaga wstrząsu wewnętrznego, zmiany w strukturach, zmiany podejścia niektórych polityków i działaczy lokalnych. Władze partii są też niezadowolone z wyników wyborów w Rzeszowie – tak doniesienia o planowanej rekonstrukcji rządu komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

Wyciekły też kolejne maile z prywatnych skrzynek członków rządu. – To jak kończy się ta sprawa, zależy od tego, czy będzie miała taki rezonans, jak afera podsłuchowa albo sprawa premii dla ministrów – mówi Michał Kolanko.  

Tymczasem pojawiają się kolejne doniesienia o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. – Nie wyobrażam sobie tego, że Donald Tusk dla swojego powrotu zaryzykowałby na tyle niszczycielski konflikt w PO, który groziłby jej poważnym rozchwianiem wewnętrznym – ocenia Michał Kolanko.

Jakie są scenariusze rekonstrukcji rządu? Jak w PiS tłumaczy się aferę mailową? Czy Polski Ład ma jeszcze potencjał zmiany? Co pokazało głosowanie nad wyborem RPO w Sejmie? Czy Jarosław Kaczyński może być pewny większości sejmowej? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.