Hołownia: Potrzebna jest i rewolucja, i instytucja

Posłuchaj

Widzimy dziś jak bardzo potrzebujemy Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, prezydenta, który nie jest bezobjawowy. System ma być kręgosłupem, który pozwala nam budować swoje życie. Z tą myślą idziemy dziś do polityki. Wymachiwanie pięścią i mówienie „dość” nas nie interesuje. Nie ma nic smutniejszego niż przenoszony protest, który protestuje już tylko dla protestu. Rewolucja musi się przenieść na instytucje – mówi Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050 w rozmowie z Michałem Kolanką.     

Czy opozycja w kolejnych wyborach wystartuje z jednej listy? – Teraz jest czas, by każda z sił opozycji budowała swój potencjał i zachęcała nowych wyborców. To nie jest tak, że my kroimy z tego samego tortu. Tworząc potencjały osobno, jesteśmy w stanie zbudować większą energię w sumie, a być może ta suma będzie musiała powstać przed wyborami, ale to się na pewno nie stanie wcześniej – odpowiada gość podcastu.

Jaką politykę przyjmie wobec Kościoła? – Ostatni rok utwierdził mnie w przekonaniu, że jedną z pilniejszych spraw jest dokonanie faktycznego rozdziału Kościoła od państwa. Wszyscy obiecują wszystko, a na razie nikt tego nie zrobił. Mieliśmy w Polsce lewicowe i liberalne rządy, one się chciały z Kościołem poukładać, były kanały komunikacji, wspólne interesy – zaznacza Hołownia.

Czy zaakceptowałby wynik referendum w sprawie aborcji? – Jeżeli Polacy tak zdecydują, to oczywiście nie będzie to miało wpływu na moje wybory i na moje poglądy. To jest sprawa, w której kobiety decydują, a faceci powinni znać swoje miejsce w tej układance. Dla mnie istotniejszym pytaniem jest, jak ułożymy pytania do tego referendum. Każdy będzie chciał je zapisać zgodnie ze swoim światopoglądem – odpowiada.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jakub Czermiński/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Odcinek 177