Prof. Flis: Polityków lokalnych traktowano jak petentów, teraz role mogą się odwrócić

Konrad Fijołek, rzeszowski radny i samorządowiec popierany przez opozycję, wygrywa wybory prezydenckie w Rzeszowie. Opozycja mówi: to początek politycznych zmian w całej Polsce. Czy rzeczywiście tak będzie? O tym z prof. Jarosławem Flisem, politologiem z UJ, rozmawia Michał Kolanko.

- Najłatwiej jest przekonać wyborców w miejscu, gdzie podział jest pół na pół. Rzeszów był dobrym miejscem do eksperymentów – komentuje gość podcastu „Game Changer”.

- Partia rządząca jest osłabiona, sama zafundowała sobie porażkę na własne życzenie, oddając tak bardzo pole, a opozycja wykorzystała - mówi prof. Flis. - Ta sytuacja o tyle nie zmienia wiele, że PiS wcześniej nie rządził w Rzeszowie, ani w żadnym mieście wojewódzkim czy powyżej 100 tys. mieszkańców. Tu nie ma odbijania władzy, którą wcześniej miała partia rządząca – dodaje.

Czy wyniki wyborów w Rzeszowie zmienią polską politykę? Czy opozycja wykorzysta szansę jaką dostała? Czy PO zachowa pozycję dominująca? Czy w tym roku odbędą się wybory parlamentarne? O tym w nowym odcinku podcastu „Game Changer”.

Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.