Prof. Flis: Polityków lokalnych traktowano jak petentów, teraz role mogą się odwrócić

Konrad Fijołek, rzeszowski radny i samorządowiec popierany przez opozycję, wygrywa wybory prezydenckie w Rzeszowie. Opozycja mówi: to początek politycznych zmian w całej Polsce. Czy rzeczywiście tak będzie? O tym z prof. Jarosławem Flisem, politologiem z UJ, rozmawia Michał Kolanko.

– Najłatwiej jest przekonać wyborców w miejscu, gdzie podział jest pół na pół. Rzeszów był dobrym miejscem do eksperymentów – komentuje gość podcastu „Game Changer”.

– Partia rządząca jest osłabiona, sama zafundowała sobie porażkę na własne życzenie, oddając tak bardzo pole, a opozycja wykorzystała – mówi prof. Flis. – Ta sytuacja o tyle nie zmienia wiele, że PiS wcześniej nie rządził w Rzeszowie, ani w żadnym mieście wojewódzkim czy powyżej 100 tys. mieszkańców. Tu nie ma odbijania władzy, którą wcześniej miała partia rządząca – dodaje.

Czy wyniki wyborów w Rzeszowie zmienią polską politykę? Czy opozycja wykorzysta szansę jaką dostała? Czy PO zachowa pozycję dominująca? Czy w tym roku odbędą się wybory parlamentarne? O tym w nowym odcinku podcastu „Game Changer”.

Fot. Piotr Guzik/Fotorzepa

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.