Kamiński: Polityka wróciła do Polski powiatowej

Czy decyzja TK zmieni polską politykę? Co musi zrobić opozycja, by odsunąć PiS od władzy? Jak zmienia się Polska poza dużymi miastami? O tym wszystkim w rozmowie Michała Kolanki z Michałem Kamińskim, wicemarszałkiem Senatu PSL- Koalicja Polska – Unia Europejskich Demokratów.

– Jesienią z powodu koronawirusa setki tysięcy młodych, liberalnych światopoglądowo Polaków, aktywnych zawodowo, odbierających niepisowskie media, wróciły do Polski powiatowej. To nie jest skala na poziomie pół procenta. Wrócili wraz ze swoim informacyjnym, politycznym i ideologicznym bagażem – odpowiada gość podcastu.
– Do tej pory bycie działaczem lub wyborcą PiS-u nie było problemem. To był powód do dumy. Uważano, że przeciwnik jest gdzieś w Warszawie. Nagle się okazało, że przeciwnikiem władzy Jarosława Kaczyńskiego nie jest Donald Tusk tylko czyjaś wnuczka i jej koleżanka – dodaje.

– Wszystko wskazuje dzisiaj na to, że do przewrotu i upadku władzy Mateusza Morawickiego i Jarosława Kaczyńskiego może dojść nie za pomocą ulicy, a za pomocą parlamentu. Już dziś formalnie Kaczyński nie ma w Sejmie większości – ocenia Michał Kamiński.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jakub Czermiński/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.