Zgorzelski: Przyspieszone wybory w ciągu 15 miesięcy

Co dalej z paktem senackim? Czy przetrwa głosowanie w sprawie ustawy o ochronie zwierząt? Jak dalej będzie wyglądała współpraca PSL z innymi partiami opozycyjnymi? Z wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim rozmawia Michał Kolanko.

Moim zdaniem w ciągu 15 miesięcy odbędą się wybory parlamentarne. Nieprzypadkowo Jarosław Kaczyński wszedł do rządu. Nie dla własnego komfortu i przyjemności. A skoro wszedł to znaczy, że jego obecność była niezbędna, bo Mateusz Morawiecki nie radzi sobie z zarządzaniem, szczególnie w takim trudnym czasie. Skoro nie jest w stanie zarządzać swoim rządem, to jego kwalifikacje na delfina zostały bardzo mocno podkopane – ocenia gość podcastu.

Przyspieszone wybory albo podprowadza się poprzez jakieś wydarzenia. Pierwszym takim etapem może być aresztowanie Romana Giertycha. To może być dopiero początek serii. Albo wypuszcza się „zagończyków”, ale z drugiej, opozycyjnej strony, uruchamia się media, pewne procesy ekonomiczne. Cały zestaw tych narzędzi może dawać sumę, która się nazywa przyspieszone wybory. Ale ani ustawa futerkowa, ani podwyżki wynagrodzeń polityków – nic innego tego rządu nie wyłoży, ten rząd sam się wyłoży. Wykładnią będzie sytuacja pandemiczna – dodaje Piotr Zgorzelski.

Czy wydarzenia w Senacie będą miały wpływ na współpracę w sejmikach i samorządach? – Nie jesteśmy samobójcami, żeby to nadmiernie eskalować. Każde głosowanie, które będzie ważne z punktu widzenia PO z pewnością będziemy rozważali pod kątem zdrady w łonie koalicji senackiej i na pewno ta historia będzie miała wpływ na dalsze losy naszych relacji – odpowiada gość programu.   

Fot. Jakub Czermiński/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.