Dutkiewicz: PiS w niszczący sposób zawłaszczył Polskę

Kiedy się rozmawia o zmianach klimatycznych albo o prawach dla mniejszości, jest to w dyskusji politycznej odbierane jako bardzo postępowa postawa. Dla mnie ona nie jest ani z lewej ani z prawej strony. Ona dotyka pewnych zasadniczych kwestii związanych z godnością i solidarnością – mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia i lider ruchu Nowa Nadzieja.

Nowa Nadzieja to ruch polityczny, który definiujemy od początku jako think tank. Chcemy postawić kilka problemów i zaproponować ich rozwiązanie. Będziemy bardzo mocno w centrum, ale z silnymi progresywnymi akcentami – tak o nowym ruchu politycznym mówi gość podcastu Michała Kolanki.

Opozycja demokratyczna była bardzo zajęta bipolarną dyskusją, urządzaniem Polski. Wydaje się, że zabrakło pozytywnego programu. Narracja powinna się zacząć ponownie od świata wartości, po drugie powinna położyć mapę drogową, jak po wygranych wyborach będziemy przywracać państwo prawa i regulacje, które pogłębią demokrację w Polsce. Po trzecie, jest wiele pilnych tematów, których debata publiczna nie obejmuje, takich jak polityka demograficzna i migracja – mówi Rafał Dutkiewicz.

Czy opozycja potrzebuje swojego 500plus? Czy Rafał Dutkiewicz uważa się za konserwatystę? Czego życzy Rafałowi Trzaskowskiemu? Jak ocenia nowe ruchy polityczne samorządowców? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu „Game Changer”.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Radek Pasterski/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.