Komorowski: Hołowni zależy na zwycięstwie Trzaskowskiego

Od czego zależy to, kto wygra w II turze? Na kogo zagłosują wyborcy Szymona Hołowni? Jak duże wyzwanie ma teraz przed sobą Rafał Trzaskowski? Czy wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA miała jakiekolwiek znaczenie? Gościem podcastu Michała Kolanki jest Bronisław Komorowski, były prezydent.

Jest na polskiej scenie politycznej miejsce dla formacji umiarkowanych katolików i umiarkowanych konserwatystów marzących jednocześnie o nowoczesności. Interesem Szymona Hołowni może być to, by maksymalnie skrócić czas, przez który będzie musiał donieść swoje poparcie w wyborach prezydenckich do wyborów parlamentarnych. Trzy lata to dużo, ale gdyby Andrzej Duda przegrał wybory, to wtedy na 90% wybory parlamentarne byłyby zarządzone w perspektywie roku – ocenia gość audycji.

Dzisiaj Rafał Trzaskowski stoi przed wielkim wyzwaniem. Odwołując się do jakich wartości, do jakich poglądów, uzyska akceptację i głosy przede wszystkim Szymona Hołowni, ale także i innych kandydatów? To wymaga dużej odwagi, także natury ideowej. Moim zdaniem będzie musiał skierować swoją kampanię w stronę umiarkowanie konserwatywnej części elektoratu – mówi Bronisław Komorowski.

Duda będzie trochę w politycznym szpagacie: jak z jednej strony zjednywać narodowców, a z drugiej strony nie stracić głosów w centrum sceny politycznej. To wydaje się bardzo trudne –  dodaje gość programu.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.