Kukiz: Cały czas jestem antysystemowy

Posłuchaj

Prezydent powinien być obywatelski, stojąc ponad światopoglądami. Władysław Kosiniak-Kamysz ma zbyt małą partię, by zostać przez nią zdominowanym. To zasadnicza różnica między Kosiniakiem-Kamyszem, a prezydentem Andrzejem Dudą czy panią wicemarszałek Kidawą-Błońską. To osoby, które są reprezentantami partii i interes partii reprezentują, nie patrząc na interes wspólnoty – mówił w audycji „Game Changer” Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15.

– Sam zaproponowałem prezydentowi Dudzie, prezesowi Kaczyńskiemu, by Kukiz’15 był zapleczem prezydenckim w parlamencie. Nie chodziło tu o to, by Kukiz zdobył z pomocą prezydenta np. stanowiska w KGHM, ale chodziło o wprowadzenie zmian ustrojowych, o których mówię od zawsze. Niestety okazało się, że to jest prezydent partyjny, a prezes Kaczyński nie jest zainteresowany wzmacnianiem prezydenta – powiedział Kukiz.

Paweł Kukiz w studio podcasty.rp.pl

– Cały czas jestem antysystemowy. System to nie personalia, tylko kwestie ustrojowe, które powodują, że w relacji władza-obywatel to obywatel stanowi służebną rolę wobec władzy. Z całą pewnością wiele nauczyłem się przez ostatnie lata. Zmieniła się formuła działania. Byłem przekonany, że romantyzmem jestem w stanie przewrócić system. Niestety nie. Tu trzeba struktur, tu trzeba pieniędzy. Trzeba prowadzić pewną grę – mówił Kukiz.

Subskrybuj kanał „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, SoundCloud, aCast, Google Podcasts, Stitcher

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Odcinek 60