Kaleta: PiS się nie cofnie, to sędziowie powinni

Posłuchaj

Czy możliwe jest zakończenie konfliktu, który od miesięcy rozpala emocje w Polsce? Jakie zmiany wniesie tzw. ustawa kagańcowa? Czy obóz rządzący zrobi krok w tył?

Ustawa dyscyplinująca, jej zaproponowanie wynikało z obserwacji, że sędziowie będą dążyć do tego, by podważać status innych sędziów. Jeśli prezydent podpisze ustawę, to będą takie środki prawne, by ocenić zachowanie takiego sędziego. Jednocześnie ta ustawa wprost niweluje ryzyko chaosu prawnego, ponieważ jeśli zabrania się kwestionowania statusu innego sędziego, to podejmowane czynności będą bezprawne. Zatrzymać się mogą sędziowie – mówi w podcaście „Game Changer” Sebastian Kaleta, poseł Solidarnej Polski i szef Komisji Weryfikacyjnej.  

Rozmawiamy tez o tym, do czego może doprowadzić spór o sądownictwo i czy obóz rządzący może zrobić krok w tył.

Michał Kolanko i Sebastian Kaleta
Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Odcinek 25