Prof. Marciniak: Politycy mogą zarządzać wydarzeniami społecznymi

Posłuchaj

Czy politycy potrafią kreować jeszcze polityczną rzeczywistość? Jaki mają wpływ na społeczeństwo? Co definiuje „game changer” w polityce?

Kto nie formułuje celów w polityce, ten ich nie osiąga. Np.  mamy decyzję Adriana Zandberga, który decyduje że nie będzie startował w wyborach. Moja interpretacja jest taka, że on definiuje cel jako przygotowanie Lewicy do sprawowania władzy. On rezygnuje z własnych osobistych celów, z własnej może perspektywy sukcesu, bo sadzę, że byłby w stanie zdobyć ok. 20 proc. w wyborach prezydenckich – na rzecz innej wersji polityki rozumianej jako dobro wspólne. Tego konsekwencją jest wystawienie przez Lewicę Roberta Biedronia. Jest wpływ? Jest. – mówi prof. Ewa Marciniak z Wydziału Nauk Politycznych UW. 

Michał Kolanko i prof. Ewa Marciniak
Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Odcinek 20