Sekcja zwłok jest wciąż potrzebna medycynie

Posłuchaj

Kiedyś sekcje zwłok wykonywało się w szpitalach rutynowo. Dzisiaj to rzadkość. Przepis sprzed II wojny światowej mówił, że sekcja zwłok musi być wykonana u każdego pacjenta zmarłego w szpitalu. 30 lat temu te przepisy uległy poluzowaniu.

– W ujęciu lekarskim sekcja zwłok jest jednak ostatnią możliwością klinicznego zbadania pacjenta. Są w tej chwili choroby nowe i choroby stare, które mogą dawać inne objawy ze względu na to, jak są leczone, i nie wszystko, co zapisano w książkach, przystaje do obecnego świata. Sekcja daje możliwość zrozumienia procesu chorobowego, a czasem zdiagnozowania pacjenta – mówi prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, prezes Polskiego Towarzystwa Patologów, gość najnowszego odcinka podcastu „Dr Internet i Pani Rozum”.

Gościem podcastu był prof. Andrzej Marszałek

Prof. Marszałek w rozmowie z Karoliną Kowalską tłumaczy, jak wygląda badanie sekcyjne i dlaczego do jego przeprowadzenia medycy nie potrzebują zgody rodziny.

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast.

Fot. AdobeStock

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 193