Czy koronawirus rzeczywiście nie szkodzi dzieciom?

Posłuchaj

W najnowszym odcinku podcastu „Dr Internet i Pani Rozum” Karolina Kowalska rozmawia z prof. Maciejem Banachem, dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, kardiologiem, o niebezpiecznych powikłaniach Covid-19 u dzieci.

Choć najmłodsi zwykle przechodzą infekcję koronawirusem bezobjawowo, odległe skutki zakażenia potrafią być niebezpieczne. Lekarze na całym świecie informują o przypadkach PIMS-TS, pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego. Jest to reakcja immunologiczna organizmu przypominająca zespół Kawasakiego. Choroba ujawnia się od dwóch do czterech tygodni po Covid i objawia się trwającą minimum trzy dni wysoką gorączką. W przebiegu choroby dochodzi do groźnych zaburzeń kardiologicznych, niewydolności serca i zmian w naczyniach. Dziecko ma tez objawy ze strony przewodu pokarmowego i jest odwodnione. Choroba atakuje wiele układów w organizmie dziecka i wymaga specjalistycznej pomocy.

Jakie są typowe symptomy zakażenia u najmłodszych? Dlaczego warto badać dziecko, które covid przeszło bezobjawowo? Jakie zmiany u dzieci powoduje koronawirus? Jak wiele ostrych przypadków Covid trafia na SOR? O tym wszystkim w podcaście „Dr Internet i Pani Rozum”.

Fot. Pixabay

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 183