Czy koronawirus może powodować głuchotę?

Koronawirus może powodować powikłania nawet u osób zdrowych i młodych. Do lekarzy zaczynają zgłaszać się osoby, które wcześniej nie miały problemów ze słuchem. Skarżą się na nagłą głuchota, szumy uszne, zapalenie ucha czy niedosłuch. Z prof. Piotrem Skarżyńskim z Centrum Słuchu i Mowy Medincus, laryngologiem, foniatrą i audiologiem, rozmawia Karolina Kowalska.  

- Osoby, które były leczone z powodu zaawansowanego koronawiursa w kwietniu, maju i stosowały leki antymalaryczne, powinny wykonywać badania kontrolne słuchu co trzy do sześciu miesięcy od zakończenia infekcji, aby zobaczyć czy niedosłuch nie wynika z powikłań związanych z leczeniem – mówi gość programu.

- Bardzo często szum uszny zaczyna pojawiać się po infekcjach. Nie można go lekceważyć. Taką infekcją jest też koronawirus. Trzeba stwierdzić, czy jest to niedosłuch, który może postępować i który wpłynie na pogorszenie słuchu w przyszłości – mówi prof. Skarżyński.

Gościem podcastu był prof. Piotr Skarżyński

Kto jest narażony na pogorszenie słuchu po infekcji? Jak zdiagnozować u siebie szumy uszne? Jakie jeszcze powikłania może spowodować Covid-19? Czy za wszelką cenę chronić się przed zarażeniem koronawirusem? Czy lekarze nadal stosują remdisivir? Jak działają szczepionki na koronawirusa?  

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Pixabay

Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.