Jak działają szczepionki i testy na Covid-19?

Posłuchaj

Dlaczego nowa szczepionka na koronawirusa budzi takie wątpliwości? Czy test na Covid-19 warto robić prywatnie i który wybrać? Na te pytania w najnowszym odcinku audycji „Doktor Internet i Pani Rozum” odpowiada dr n. med. Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

– Żeby w organizmie doszło do produkcji jakiegokolwiek białka, musimy mieć informację na temat kodu genetycznego czy konkretnej sekwencji, która to białko koduje. Ta informacja zaklęta jest w mRNA, matrycowym RNA, służącym do produkcji białka. Konstrukcja nowej szczepionki genetycznej opracowanej przez BioNtech i Pfizera jest fascynująca przez swoją prostotę. Jej mechanizm działania polega na tym, że dostarczamy do organizmu informację na temat sekwencji kodującej konkretne białko – tłumaczy dr Kłudkowska.

Dodaje, że szczepionki oparte o mRNA są z zasady najbezpieczniejsze, dlatego że, w przeciwieństwie do innych rodzajów szczepionek, które także są obecnie sprawdzane, nie podajemy do organizmu całej cząstki wirusa, a krótką sekwencję nukleotydową, na podstawie której nasz organizm ma wyprodukować konkretne białko.

Ekspertka omawia również trzy rodzaje testów na Covid – najczulszy molekularny rtPCR, test antygenowy i na przeciwciała. Radzi, by testów nie wykonywać na własną rękę, ponieważ każdy wykonuje się w innym przypadku. Wydawanie kilkuset złotych bez porozumienia ze specjalistą może skończyć się wyłącznie odchudzeniem kieszeni.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. AdobeStock

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 174