Odkrycia medyczne na sali sekcyjnej

Posłuchaj

Medycyna wiele zawdzięcza anatomii i patomorfologii, dziedzinom nieodparcie kojarzącym się z salą sekcyjną. Również te, które opisujemy w „Rzeczpospolitej” w ramach akcji „Odkrycia medyczne stulecia”.

W najnowszym podcaście prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, prezes Polskiego Towarzystwa Patologów i zastępca dyrektora ds. medycznych Wielkopolskiego Centrum Onkologii, opowiada o przełomach w medycynie, które nie dokonałyby się bez udziału patologów. To m.in. AIDS, który został opisany i nazwany po tym jak amerykańscy lekarze wykonujący w latach 80. sekcje u młodych mężczyzn zaczęli się zastanawiać, dlaczego tak wielu z nich ma mięsaki Kaposiego.

Gościem audycji był prof. Andrzej Marszałek

Dowiemy się także, jak można twórczo rozwinąć cudze odkrycia, by uratować życie milionów wcześniaków, którym wcześniej podawano za dużo surfaktantu, warunkującego prawidłowy rozwój płuc.

CZYTAJ WIĘCEJ O ODKRYCIACH, KTÓRE ZMIENIŁY MEDYCYNĘ

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 162