Covid to nie jest zwykła grypa

Posłuchaj

W kolejnym odcinku Karolina Kowalska rozmawia z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej o tym, jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem. Prof. Mastalerz-Migas podpowiada, jakie objawy warto skonsultować z lekarzem rodzinnym i objaśnia, co będzie się działo, jeśli podejrzewa on koronawirusa.

Usłyszymy, kiedy lekarz rodzinni zleca test w kierunku koronawirusa, gdzie się go przeprowadza i czy zawsze trzeba na niego dojechać własnym transportem.

Radzi, co zrobić, jeśli wiemy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, ale nie zadzwonił do nas nikt z Sanepidu i nie zarządził kwarantanny. – Musimy przyjąć wspólną odpowiedzialność za zdrowie nas wszystkich. Być może warto zgłosić się do Sanepidu samemu, a jeżeli ten kontakt się nie powiedzie, w miarę możliwości odizolować się od innych.

Rozprawia się też z groźnymi mitami na temat Covid-19: – To nie jest lżejsza grypa, a choroba, która daje o wiele poważniejsze powikłania i dużo częściej kończy się śmiercią. Jest na tyle podstępna, że u każdego może dojść do nagłego pogorszenia. Na pewno nie należy jej lekceważyć – mówi prof. Mastalerz-Migas.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. AdobeStock

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 151