Poddany kwarantannie nie wyjdzie do sklepu, ale może nakarmić kury

Posłuchaj

Nie dajmy się zwariować. Wystarczy przestrzegać zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego – przekonuje dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, rezydent nefrologii.

Jak zachowywać się podczas epidemii koronawirusa? Unikać autobusów, tramwajów, pociągów i innych środków komunikacji miejskiej? Chodzić pieszo albo jeździć rowerem? A może zamknąć się w domu i przeczekać szczyt zachorowań na świecie?

Dr Jankowski odpowiedział na najczęściej powtarzające się pytania na temat koronawirusa – od tych na temat niepokojących objawów po postępowanie na wypadek kwarantanny.

dr Łukasz Jankowski w studio podcasty.rp.pl

Lekarz uspokaja, że nie warto poddawać się panice, ale należy stosować się do komunikatów GIS. – Przede wszystkim myć ręce, unikać kontaktów z osobami, które mogły przebywać na terenach dotkniętych epidemią oraz mają niepokojące objawy – mówił dr Jankowski.

Odpowiedział też na pytania dotyczące zachowania podczas kwarantanny. Przypomniał, że osoba poddana kwarantannie nie powinna wychodzić do sklepu czy apteki, ale jeśli zamierza wyjść na podwórko nakarmić kury, może to zrobić, bowiem minimalny bezpieczny odstęp od innych osób powinien wynosić 1,5 m.

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 63