Czy usuwanie migdałków i płukanie zatok jest bezpieczne?

Posłuchaj

Czy wycinać dziecku migdałki? Czy warto decydować się na operacje zatok? Czy od sprayu do nosa można się uzależnić? Na te i wiele innych pytań odpowiada w kolejnym odcinku programu „Doktor Internet i Pani Rozum” prof. Piotr Skarżyński z Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach.

Kwestia wycięcia migdałków u dziecka to dla wielu rodziców ogromny dylemat, szczególnie że internet przekonuje, że wycięcie migdałków równa się „wycięciu odporności”. Prof. Skarżyński uspokaja, że nigdy nie wycina się całych migdałków, ale tylko je podcina, a taki zabieg jest często koniecznością w przypadku dzieci z przerośniętymi migdałkami. Najmłodsi pacjenci przestają tak często zapadać na infekcję, poprawia się też ich słuch.

Ekspert tłumaczył też, dlaczego dorosłych Polaków tak często dotykają choroby zatok i kiedy specjalista decyduje o operacji.

Prof. Piotr Skarżyński

Przestrzegał też przed nadużywaniem sprayu do nosa, od którego można się uzależnić. -Należy go używać tylko zgodnie z dawkowaniem albo zaleceniami lekarza. Miałem pacjentkę, która uzależniła się od sprayu i tak zniszczyła śluzówkę nosa, że z trudem ją wyleczyliśmy – mówił prof. Skarżyński.

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 46