Smalec na przeziębienie, odkurzacz na katar?

Posłuchaj

Czy gęsi smalec wyleczy przeziębienie? Czy gorączkę zawsze trzeba zbijać i czy urządzenie do odciągania kataru może spowodować ślepotę? Z tym i wieloma innymi zabobonami rozprawiamy się w kolejnym odcinku razem z dr Łukaszem Durajskim, lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii, autorem popularnego bloga „Doktorek Radzi”.

O gęsim smalcu jako skutecznej metodzie walki z przeziębieniem u dziecka cała Polska usłyszała dzięki wpisowi Anny Lewandowskiej, trenerki, dietetyczki i żony piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Nie ma żadnych dowodów na to, że gęsi smalec jest skuteczny. Radziłbym zaufać radom lekarza – mówił dr Durajski. Lekarz wyjaśniał też, kiedy przy gorączce u dziecka należy bezwzględnie udać się do lekarza i że nie zawsze trzeba zbijać wysoką temperaturę.

Ulubiony pediatra wielu Polek dodał, że urządzeń do wyciągania wydzieliny z nosa należy stosować zgodnie z instrukcją i niedopuszczalne jest podłączanie do odkurzacza rurki bez urządzenia, które minimalizuje ciśnienie.

Łukasz Durajski w studio podcasty.rp.pl
Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 40