Paracetamol wyleczy kaca, a komórki macierzyste autyzm?

Posłuchaj

Popularny „zestaw kacowy”, czyli paracetamol zażywany jeszcze w trakcie picia, może poważnie uszkodzić wątrobę, a nawet doprowadzić do śmierci.

W kolejnym, karnawałowym, odcinku podcastu „Doktor Internet i Pani Rozum” Karolina Kowalska rozmawia z magistrem farmacji Jerzym Przystajką o łączeniu leków z alkoholem. – Sam paracetamol jest toksyczny dla wątroby, a alkohol tę toksyczność wzmaga. Niestety, paracetamol dostępny jest w Polsce prawie wszędzie – w obrocie pozaaptecznym, w sklepach spożywczych, w kioskach czy na stacjach benzynowych- mówi farmaceuta.

O leczeniu komórkami macierzystymi i złudnej nadziei, jaką dają bliskim ciężko chorych autorzy niesprawdzonych terapii, mówił prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, hematoonkolog, wieloletni konsultant krajowy.

Prof. Wiesław Jędrzejczak w studio podcasty.rp.pl

Komórki macierzyste mogą posłużyć do tego, by wytworzyć narząd, którego regeneracja jest w jakiś sposób upośledzona. Największe zastosowanie komórek macierzystych to zastosowanie krwiotwórcze, w przeszczepach szpiku. Wszelkie inne zastosowania są mniej lub bardziej badawcze – wyjaśniał prof. Jędrzejczak. Wypowiedział się także na temat bankowania krwi pępowinowej. – Szanse zastosowania zbankowanych komórek krwi pępowinowej nie są całkowicie wykluczone, ale są bliskie zera – tłumaczył.

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.

Odcinek 34