Prawie wszystko, co powinniście wiedzieć o koronawirusie

Czy Polska jest dobrze zabezpieczona na wypadek koronawirusa? Jak odróżnić go od grypy? Czy można się nim zarazić przez paczkę z AliExpress? Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii lekarskiej, tłumaczy, czy grozi nam bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Polska jest zabezpieczona na wypadek koronawirusa 2019-nCoV zarówno instytucjonalnie, jak i na poziomie lotnisk czy szpitali. Wdrażane są zalecenia dotyczące lotnisk – miejsc, do których mogą przybywać osoby, które miały kontakt z wirusem z Azji Południowo-Wschodniej. Także szpitale zakaźne przygotowane są na przyjęcie chorych, nawet w najcięższym stanie – mówiła w programie prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa epidemiologii lekarskiej,

Karolina Kowalska i prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz

Dodała, że do przetrwania wirus potrzebuje odpowiednich warunków. Należy uważać na bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Zasady są podobne, jak w przypadku wirusa grypy: częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń i noszenie masek ochronnych. 

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.