Przed szczepieniem przeciw Covid-19 powiedz o alergii pokarmowej

W szczepieniach krytycznym elementem są odczyny alergiczne i anafilaksje, które zagrażają życiu. Pacjent może być uczulony na znajdujące się w szczepionce stabilizatory, substancje pomocnicze, które pomagają przenieść materiał genetyczny – mówi dr n med. Grzegorz Cessak, farmaceuta, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

W rozmowie z Karoliną Kowalską zaznacza, że jeśli ktoś miał przeciwwskazania do stosowania innych szczepionek, prawdopodobnie będzie miał je także przy szczepionce przeciw Covid-19. – Dodatkowym ostrzeżeniem, ale nie wykluczeniem ze szczepienia, są ostre reakcje anafilaktyczne czy alergie pokarmowe, dlatego trzeba je zgłosić przed szczepieniem – tłumaczy dr Cessak.

Po informacjach o tym, że szczepionka AstraZeneca może powodować epizody zatorowo-zakrzepowe, bardzo wiele osób próbuje zamienić swoją szczepionkę tej firmy na inną wakcynę. – To bezpieczna i skuteczna szczepionka – zapewnia dr Cessak. Dodaje też, że epizody zakrzepowe są na takim samym poziomie, jak przed szczepieniami, a przy preparatach Pfizera i Moderny pojawiły się nawet w większej liczbie niż w przypadku AstryZeneki.

Czym różnią się szczepionki Pfizera i AstraZeneki? Jak działa szczepionka jednodawkowa Johnson&Johnson? Dlaczego Europejska Agencja Leków nie dopuściła do użycia chińskiej i rosyjskiej wakcyny? O tym wszystkim w podcaście „Dr Internet i Pani Rozum”.

Fot. AdobeStock

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.