Wyrok TK uderzy w najbiedniejsze kobiety

Niezamożna kobieta z małej miejscowości, w której dostęp do ginekologa jest trudny, nie ma możliwości zrobienia dobrych badań USG. Do tego potrzeba dobrej klasy sprzętu i dużego doświadczenia – mówi dr Ryszard Rutkowski, ginekolog z 43-letnim stażem w rozmowie z Karoliną Kowalską.

– Z oficjalnych danych wynika, że przyczyną 97 proc. zabiegów przerywania ciąży według ustawy było podejrzenie lub potwierdzenie wad genetycznych i anatomicznych. 3 do 5 proc. to są te przypadki, które możemy dziś terminować – ciąża z gwałtu i choroba matki, która może doprowadzić do śmierci kobiety – wyjaśnia gość podcastu.

Dr Rutkowski mówi o najczęstszych wadach, które są przesłanką do przerwania ciąży oraz chorobach, z którymi radzi sobie współczesna medycyna. Wyjaśnia też, jakie badania prenatalne i genetyczne może wykonać kobieta w zagrożonej ciąży. Gość podcastu zwraca też uwagę na sytuację kobiet wychowujących ciężko chore dzieci. – Mężczyźni w takim związku najczęściej nie wytrzymują presji. Kobieta zostaje sama. Statystyki pokazują, że w ciągu dwóch lat średnio 95% mężczyzn opuszcza taki związek, a kobiety zostają same – dodaje.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. AdobeStock

Karolina Kowalska
Prowadzący

Kiedyś dziennikarka policyjna, dziś zajmuje się systemem ochrony zdrowia i tematyką medyczną, rozprawiając się z mitami dotyczącymi leczenia. Chciała nawet zostać patomorfologiem albo medykiem ratunkowym, jednak dziennikarstwo wciągnęło ją na początku klasy maturalnej. W „Rzeczpospolitej” od 2013 r.