Nizinkiewicz: Zwycięstwo Karola Nawrockiego osłabi Sławomira Mentzena i Konfederację

Sławomir Mentzen, mimo braku awansu do drugiej tury wyborów prezydenckich, nie znika ze sceny. Wręcz przeciwnie – jego polityczny manewr może przesądzić o losach prezydentury. W rozmowie z Bogusławem Chrabotą, Jacek Nizinkiewicz analizuje grę Konfederacji, rolę jej elektoratu i możliwe scenariusze dla Trzaskowskiego i Nawrockiego.

W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jackiem Nizinkiewiczem o niezwykle dynamicznej sytuacji na finiszu kampanii prezydenckiej. Choć Sławomir Mentzen nie przeszedł do drugiej tury, jego polityczne ruchy nadal mają kluczowe znaczenie. Propozycja debaty z kandydatami i warunkowanie poparcia spełnieniem postulatów Konfederacji sprawiają, że Mentzen rozdaje karty w rozgrywce o najwyższy urząd w państwie. Jacek Nizinkiewicz analizuje możliwe scenariusze i zastanawia się, komu Konfederacja pomoże, a komu zaszkodzi. Czy Trzaskowski i Nawrocki zdołają przekonać elektorat Mentzena i Brauna? I czy lewica z Adrianem Zandbergiem odegra w tym wyścigu jakąkolwiek rolę?

Mentzen i konfederacja w centrum gry

Choć Sławomir Mentzen nie awansował do drugiej tury wyborów prezydenckich, jego polityczna obecność wciąż jest silna. Propozycja debaty z kandydatami i osiem postulatów jako warunek poparcia sprawiają, że to Konfederacja może rozstrzygnąć, kto zostanie prezydentem. – Snop światła skierowany jest na Sławomira Mentzena – podkreśla Jacek Nizinkiewicz. Nawrocki wydaje się bliższy ideologicznie Konfederacji, ale jego słabość w kwestiach gospodarczych może zostać bezlitośnie wykorzystana.

Trzaskowski i Nawrocki pod presją

Rafał Trzaskowski balansuje między liberalnym elektoratem a potrzebą przyciągnięcia wyborców prawicy. – Trzaskowski jest między linami ringu – ocenia Nizinkiewicz. Również wyborcy Adriana Zandberga będą kalkulować, kto lepiej zrealizuje ich postulaty. – Z Karolem Nawrockim nie mają na to szans – uważa dziennikarz. Przypomina też, że Konfederacja nie wybacza PiS-owi Polskiego Ładu i pandemii, co może osłabić Nawrockiego.

Gra o przyszłość Polski

Dla Konfederacji celem może być udział w rządzie, a dla Mentzena – fotel premiera. – To jest marsz po premierstwo – mówi Nizinkiewicz. Jego zdaniem, stawką wyborów nie jest tylko osoba prezydenta, lecz przyszły kierunek Polski. – To są naprawdę gigantycznie ważne wybory – podkreśla. Na koniec apeluje o wysoką frekwencję i ostrzega przed polityczną nieodpowiedzialnością, jaką może być organizacja konkurencyjnych marszów w stolicy.

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.