Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały przełomową umowę surowcową, Polska boryka się z demograficznym kryzysem, a OPEC+ po raz kolejny podnosi limity wydobycia ropy naftowej.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:
Przełomowe porozumienie gospodarcze USA i Ukrainy
Ukraina i Stany Zjednoczone zawarły długo wyczekiwane porozumienie o partnerstwie ekonomicznym, tworząc Amerykańsko-Ukraiński Fundusz Inwestycyjny na rzecz Odbudowy. Co istotne, obecne warunki są znacznie korzystniejsze niż wcześniejsze propozycje Waszyngtonu. Umowa zakłada wspólne zarządzanie funduszem bez dominacji żadnej ze stron oraz transfer technologii do ukraińskiej gospodarki. Co równie ważne, nie przewiduje obowiązku spłaty 350 mld dolarów długu, o którym wspominał Donald Trump. Dokument czeka na ratyfikację przez ukraiński parlament, ale już teraz jest uznawany za sukces Kijowa – także w kontekście bezpieczeństwa i współpracy regionalnej, na której może skorzystać Polska.
Polska się kurczy – dzietność najniższa w Europie
Z danych GUS wynika, że populacja Polski zmniejszyła się o 152 tys. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aktualnie liczba mieszkańców wynosi około 37,4 mln. To efekt dramatycznie niskiej dzietności – Polska ma obecnie najniższy współczynnik urodzeń w całej Europie. Andrzej Kubisiak z PIE wskazuje, że bez zmiany polityki migracyjnej, automatyzacji i wydłużenia wieku emerytalnego grozi nam zapaść gospodarcza. Problem demografii staje się coraz bardziej palący, a rządowe strategie nie nadążają za rzeczywistością.
OPEC+ zwiększa wydobycie mimo niskich cen
Mimo spadających cen i słabnącego globalnego popytu, kartel OPEC+ po raz drugi z rzędu zwiększa produkcję ropy. W czerwcu dzienny limit wzrośnie o 411 tys. baryłek. W maju i czerwcu łączny wzrost wyniesie blisko milion baryłek dziennie. Decyzja może pogłębić trend spadkowy cen surowca, co będzie miało istotne konsekwencje dla globalnych rynków energetycznych i inflacji.
Rozmowy USA–Chiny coraz bliżej
Administracja Donalda Trumpa intensyfikuje działania na rzecz wznowienia rozmów z Pekinem w sprawie wojny handlowej. Chiny stawiają warunki – oczekują gestów dobrej woli, w tym zniesienia części ceł. Obie strony podejmują jednak równoległe działania deeskalacyjne – Pekin wycofał się z części ceł, obejmując zwolnieniami ponad 130 kluczowych produktów importowanych z USA. To może otworzyć drogę do rozmów, które zdecydują o przyszłości globalnych relacji handlowych.
„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.