Jacek Nizinkiewicz: Badania nie pozostawiają złudzeń. Karol Nawrocki to pan X

Karol Nawrocki w dalszym ciągu jest jedną wielką niewiadomą. To enigma nawet dla wyborców PiS – tak wyniki pogłębionego badania kandydatów na prezydenta w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” podsumowuje Jacek Nizinkiewicz.

Z kompleksowego badania opinii Polaków o kandydatach w wyborach prezydenckich 2025 roku, przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”, wyłania się jasne kryterium, jakim najbardziej zamierzają się kierować w maju wyborcy: oczekują od prezydenta uczciwości i odpowiedzialności. Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, wypada w tych badaniach słabo. – Że jest uczciwy – tak go widzi tylko 31 proc., odpowiedzialny – 37 proc., mądry – 28 proc. No, tutaj jest źle – podkreśla Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Michałem Płocińskim.

Problemem jest także rozpoznawalność Karola Nawrockiego. – To nie jest dla niego dobra wiadomość, bo sztab PiS nie jest w stanie sprofilować swojego kandydata. On w dalszym ciągu jest dla Polaków panem X.

Czy PiS celowo wykreował Karola Nawrockiego na kandydata nijakiego?

Kandydat popierany przez PiS nie osiąga wciąż poziomu poparcia partii. – Kilka tygodni temu rozmawialiśmy w podcaście „Rzecz w tym”, że on nawet nie dobił jeszcze do poparcia Prawa i Sprawiedliwości. I dziś to wciąż się nie zmienia. A teraz Jarosław Kaczyński musi jechać w Polskę i przekonywać wyborców PiS: „tak, to jest nasz kandydat”.

Czy PiS celowo wykreował kandydata nijakiego, licząc na to, że w drugiej turze taka plastyczność pomoże mu przekonać do siebie wyborców innych ugrupowań, bo koniec końców przeważy u Polaków niechęć do rządu i Rafała Trzaskowskiego? – No, ale żeby przeważyła niechęć do Rafała Trzaskowskiego, to badania musiałyby najpierw pokazać, że jest taki trend. A takiego trendu nie ma – kontruje Jacek Nizinkiewicz.

Gość podcastu krytycznie ocenia też sposób prowadzenia kampanii przez Nawrockiego. – Wychodzi człowiek, który sam sobie zaprzecza w tematach aborcji, w tematach bezpieczeństwa, w tematach ekonomicznych. A w innych mówi, że nie ma nic do powiedzenia.

Rafał Trzaskowski pod względem kompetencji w oczach Polaków miażdży wszystkich kontrkandydatów

Z pogłębionych badań kandydatów na prezydenta dla „Rzeczpospolitej” wynika również, że Rafał Trzaskowski dominuje w kluczowych dla wyborców obszarach. – To Rafał Trzaskowski jest widziany jako kandydat od bezpieczeństwa, tu ma ponad 40 proc. wskazań; i od gospodarki – 39 proc. Miażdży w tych kategoriach wszystkich kontrkandydatów  – ujawnia dalsze, nieopisane jeszcze wyniki badania Michał Płociński. A dla Jacka Nizinkiewicza zaskoczeniem jest silna pozycja Szymona Hołowni.

Badania już wywołały sporą dyskusję w polskim życiu publicznym. Z samego rana okładką „Rzeczpospolitej” pochwalił się na konferencji prasowej Donald Tusk, podkreślając, że jego kandydat widziany jest przez Polaków jako większy patriota niż kandydat PiS. Później o te wyniki został zapytany w Brukseli sam Karol Nawrocki – odpowiedział, że nie zamierza się z nikim licytować na patriotyzm. A po południu, po dyskusji w Sejmie nad Tarczą Wschód, o bardzo słabe wyniki popieranego przez siebie kandydata w naszym badaniu zapytany został na parlamentarnym korytarzu również Jarosław Kaczyński, co wyprowadziło prezesa PiS z równowagi. 

Prowadzący

Zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. Redaktor prowadzący codzienne wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.