Donald Trump podejmie próbę nakłonienia Władimira Putina do trzydziestodniowego zawieszenia ognia w Ukrainie. Czy ta rozmowa może być przełomowa? Jakie warunki postawi Kreml, a na co zgodzi się Waszyngton? O skutkach tego politycznego manewru i jego wpływie na bezpieczeństwo Europy rozmawiamy z Arturem Bartkiewiczem, szefem wydawców strony głównej rp.pl.
Zawieszenie broni czy gra na czas?
Zdaniem Artura Bartkiewicza rozmowy mogą okazać się tylko politycznym teatrem. – Amerykanie wyciągają rękę do Rosji i czekają, aż ona zrobi to samo – zauważa dziennikarz. Kreml oficjalnie nie odrzuca propozycji, ale wchodzi w szczegóły, które mogą skutecznie zamrozić porozumienie.
Putin stawia pytania: Co z dostawami broni dla Ukrainy? Co z wycofaniem się jednostek z obwodu kurskiego? – Kreml chce grać na czas, bo rosyjska armia ma inicjatywę na froncie – tłumaczy gość podcastu.
Co Trump zyska, kończąc wojnę?
Donald Trump znajduje się pod presją własnych obietnic. – Zapowiadał szybkie zakończenie wojny, a teraz szuka sposobu, by się z tego wywiązać – zauważa Bartkiewicz. Jednak Rosja wie, że Trumpowi zależy na sukcesie dyplomatycznym. Może to osłabiać jego pozycję negocjacyjną.
Putin nie ukrywa, że dąży do rewizji układu bezpieczeństwa w Europie. Rosja już w 2021 roku domagała się wycofania wojsk NATO z krajów, które dołączyły do Sojuszu po 1997 roku, w tym z Polski. – To przerażająca perspektywa – komentuje prowadząca podcast Marzena Tabor-Olszewska.
Ukraina pod ścianą?
– Ukraińcy są w coraz trudniejszej sytuacji. Brakuje im żołnierzy, są zależni od dostaw z USA i nie mogą pozwolić sobie na kolejne ustępstwa – mówi Bartkiewicz. Kijów nie chce uznawać rosyjskich aneksji, ale jego możliwości wojskowe są ograniczone.
Bez względu na wynik rozmów Trump–Putin, Polska i kraje bałtyckie muszą wzmacniać swoje zdolności obronne. – Zamrożenie konfliktu może oznaczać kolejną wojnę za kilka lat – ostrzega Artur Bartkiewicz. Kluczowe będzie, czy Zachód utrzyma obecny poziom wydatków na obronność, czy po ewentualnym rozejmie znowu osłabi czujność.
Czy Europa wytrzyma presję?
Państwa UE spotykają się regularnie w sprawie bezpieczeństwa, ale decyzje zapadają powoli. – Jeśli po zawieszeniu broni Zachód uzna, że czas na cięcia budżetowe, to Putin za kilka lat może być gotowy do kolejnej agresji – przestrzega Bartkiewicz.
Co przyniosą rozmowy Trumpa i Putina? Czy Zachód będzie w stanie skutecznie odpowiedzieć na rosyjskie zagrożenie? Posłuchaj całego podcastu, aby poznać kluczowe analizy i scenariusze.