Rząd nie może już mówić, że inni mają gorzej

Każdego dnia rosną rekordy zakażeń. Partia rządząca coraz bardziej nerwowo reaguje na kryzys epidemiczny i wchodzi w kolejny konflikt z lekarzami. ***Senat przegłosował poprawki do ustawy o ochronie zwierząt. Czy to rozwiązuje problemy PiS-u? *** Jarosław Kaczyński zapowiada weto dla unijnego budżetu. Czy rząd odrzuci wsparcie UE? *** Czy Zbigniew Ziobro zachęca do polexitu? *** Co się dzieje w otoczeniu prezydenta? *** Trybunał Konstytucyjny zajmie się przepisem pozwalającym na przerwanie ciąży w przypadku choroby płodu.

- Przy pierwszej fazie wirusa komunikacja rządu była sprawniejsza, nie było pudrowania rzeczywistości, a teraz PiS wierzy, że spinem można percepcję Polaków ugładzić. Taka strategia zgubiła już Donalda Trumpa. Tym razem zabrakło refleksu. Rządzący w tej chwili nie chcą dopuścić do siebie myśli, jaki jest faktyczny stan epidemii. Chcą wierzyć, że najgorsze jednak nie przyjdzie. Ale liczba zakażeń rośnie, stąd trudno mówić rządowi, że inni mają gorzej – mówi Michał Kolanko. - W PiS są obawy, że cały system nie przetrwa eskalacji epidemii. Takiego tąpnięcia nie da się wykluczyć – dodaje.

- Cała aktywność prezydenta skupia się teraz na dyskusji na Twitterze i atakach na dziennikarzy. Mam wrażenie, że prezydent zmarnował ostatnie miesiące. Dostał 10,5 miliona głosów. Gdzie jest dziś w sprawie konronawirusa? – pyta Michał Szułdrzyński. - Andrzejowi Dudzie zabrakło strategii. Ma jedynie zestaw pomysłów. Podczas zaprzysiężenia ministrów zapowiedział, że będzie teraz recenzował wszystkie ustawy. Ale to się nie dzieje, nie jest aktywny, chociażby jeśli chodzi o przestrzeganie obostrzeń czy kampanie społeczne dotyczące noszenia maseczek – odpowiada Michał Kolanko.  

Fot. AdobeStock

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.