Jest piątek, 24 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się konsekwencjom ograniczeń USA na eksport półprzewodników i temu, kto może na nich zyskać. Omówimy także rosnący eksport na Ukrainę, zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące podatków, zwrot Włoch w stronę energii atomowej oraz problem wysokich kosztów ogrzewania w Europie.
Najważniejsze informacje:
USA blokuje eksport chipów – Chiny mogą na tym skorzystać
Donald Trump nie wycofał ograniczeń eksportowych na najnowocześniejsze półprzewodniki, a eksperci alarmują, że może to zahamować rozwój polskiego sektora AI. Limit 50 tys. chipów wydaje się wysoki, ale w dłuższej perspektywie może okazać się niewystarczający. Zdaniem Borysa Stokalskiego z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, takie działania mogą skłonić kraje do korzystania z chińskich technologii, co paradoksalnie wzmocni Pekin. Czy Polska powinna naciskać na USA w sprawie zniesienia ograniczeń.
Polski eksport na Ukrainę rośnie mimo spadku w innych sektorach
W 2024 roku wartość eksportu do Ukrainy przekroczyła 11 mld euro, obejmując głównie paliwa, pojazdy, broń i maszyny. Polska liczy na dalszy rozwój wymiany handlowej oraz udział w odbudowie Ukrainy po wojnie.
Ponad 10% Europejczyków nie stać na ogrzewanie
W 2023 roku ponad 10,5% mieszkańców Unii Europejskiej nie było w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury w domu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii i na Litwie, gdzie problem dotyka ponad 20% populacji.
Włochy chcą wrócić do energii jądrowej
Włoski rząd zapowiada opracowanie strategii rozwoju atomu do 2027 roku, licząc na nowe technologie, takie jak reaktory modułowe SMR. Obecnie Włochy mają jedne z najwyższych cen energii w UE, a powrót do atomu ma pomóc w obniżeniu kosztów dla przemysłu i gospodarstw domowych.
Trump zachęca biznes niskimi podatkami
Donald Trump w swoim przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą miały „najniższe podatki na świecie”, aby przyciągnąć globalne firmy. Pierwsze koncerny, takie jak Stellantis, już zapowiedziały wielomiliardowe inwestycje w USA. Czy Europa ma odpowiedź na amerykańskie zachęty?
Przechodzimy na parkiet
W dzisiejszym „Parkiecie” Katarzyna Kucharczyk analizuje najlepsze spółki początku 2025 roku. Na warszawskiej giełdzie imponujące wzrosty odnotowały m.in. Adiuvo, Energoinstal oraz Bumech. Szczególnie ciekawy jest przypadek Bumechu, który korzysta na rosnącym zainteresowaniu węglem i paliwami kopalnymi.